دسامبر 6, 2015

آموزش گوگل وب مستر تولز

گوگل وبمستر تولز دسته ای از ابزارهای رایگان شرکت گوگل است که برای سئو و استفاده وب مسترهای طراحی سایت در نظر گرفته شده است. اطلاعاتی نظیر میزان درست بودن طراحی سایت، تعداد صفحه هایی که ایندکس شده اند، کلمه های کلیدی ورودی به سایت، ثبت سایت در گوگل معرفی نقشه سایت و غیره همگی به وسیله پنل مدیریت وبمستر گوگل قابل اجرا و دسترسی می باشد. اما اصلی ترین کاربرد این ابزار در موقعیت های خاص و مشکلات است که خیلی به شما کمک می کند تا مشکلات احتمالی ظاهر شده در سایت تان را پیدا کنید و نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید. مثلا اگر سایت شما جریمه شود، گوگل با این ابزارها به شما اطلاع می دهد و یا کارشناس سئو شما می توانند از آن باخبر شده و برطرف کنند. گذراندن دوره آموزش وب مستر تولز برای هر کسی که می خواهد سئو را به صورت حرفه ای دنبال کند لازم است. در دوره های پیشرفته آموزش سئو یکی از اولین کارها همین آموزش وب مستر تولز می باشد.

آموزش وب مستر تولز یکی پایه های مهم سئو

راهنمای ثبت سایت در وب مستر تولز

برای ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز اول باید سایت تان را به تائید گوگل برسانید، تا گوگل اطلاعاتی مانند: آمار بازدید سایت، تعداد کلیک بر روی سایت، درصد سی‌تی‌ار و غیره را در اختیار تان قرار بدهد. همینطور اگر سایت با مشکل بدافزار، هک، نقص در قسمتی از سایت و غیره روبرو شد بوسیله گوگل وبمستر تولز آن را خواهید دانست برای همین گوگل بایست اطمینان پیدا کند که اینگونه داده های مهم به دست دارنده اصلی سایت خواهد رسید.

‫در اینجا میخواهیم به چگونگی استفاده ‫از مبانی گوگل وبمستر تولز برای درک اطلاعات در دست گوگل در مورد وب سایت و همچنین میخواهیم به گوگل اطلاعاتی در مورد چگونگی فهرست صفحات ارائه دهیم.

وب مستر تولز یک دستیار مهم برای سئو کاران

اولین گام این است که به google.com/webmasters/tools رفته و اکانتی ثبت نام نمایید. این نیازمند یک اکانت گوگل است و اگر در حال حاضر از آن برخوردار نیستید میتوانید به Google.com/accounts رفته و یکی بسازید. وقتی که وارد سایت شدید، باید دامینی ثبت نام نمایید.

برای محافظت از اکانت و وب سایت، گوگل باید تایید کند که شما صاحب این دامین هستید و شما حق دیدن اطلاعات حیاتی سایت را دارید. روشهای تاییده ی متفاوتی وجود دارد که شما میتوانید انتخابشان کنید ولی پیش از ادامه ی کار باید این عمل را به درستی انجام دهید.

شما یا وب مستر خود میتوانید فایل اچ تی ام ال خاصی را در سایت آپلود کنید، تگ متایی به سورس کد بیفزایید، یا تغییری در پرونده DNS ایجاد نمایید. یکی دیگر از گزینه های مفید استفاده از گوگل آنالیتیکز میباشد که اگر گوگل آنالیتیکز را نصب کرده باشید و دسترسی مدیریت به اکانت د‫اشته باشید میتوانید از آن استفاده نمایید. وقتی که وب سایت را تایید کردید، لیستی از آن با پیامهای مهمش را در داشبرد اصلی مشاهده می کنید.

در اینجا ما میتوانیم چند موضوع در مورد لینکهای درونی غیر طبیعی را ببیینیم. با کلیک بر این وب سایت داشبرد و منویی از تمامی نواحی مختلف ابزارهای وبمستر تولز باز میشود. در اینجا میتوانید اطلاعات سطح بالایی را در مورد Crawl Errors و Search Queries ببینید و همچنین شما میتوانید نمای سریعی از تعداد آدرسهای ثبت شده در نقشه های سایت و تعداد آدرسهای فهرست شده در گوگل داشته باشید.

شما میتوانید به گزارشهای Crawl Error وارد شوید تا مشکل گوگل در هنگام جستجو و فهرست سایت را دریابید. Crawl Error میتواند به ظاهر شدن سایت شما در نتایچ جستجو گوگل ضربه بزند بنابراین باید Crawl Error هایی که بر آدرسهای مختلف شما تاثیر گذاشته اند را شناسایی کنید و مراحل لازم برای حل آن را طی کنید. برای اینکار به پیاده سازی هدایت مجدد ۳۰۱ یا تصحیح برخی از وب سرورها نیاز دارید همچنین شما باید چند مرجع به صفحه را که دیگر بخشی از سا‫یت نیستند را حذف نمایید.

مراحل تایید حساب سایت در وب مستر تولز

۱ . به گوگل وبمستر تولز وارد شوید اگر حساب کاربری گوگل ندارید بسازید.

۲ . موقعی که وارد گوگل وبمستر تولز شدید، روی ADD A SITE کلیک کنید.

۳ . بوسیله روشهای زیر ثابت نمایید که دارنده صاحب سایت می باشید.

  • آپلود یک فایل درون سرور سایت
  • اضافه کردن یک متاتگ به قالب HTML سایت
  • اضافه کردن یک رکورد DNS